Kategoriler
En Yeni
Popüler

Windows 64 bit 32 bit Arasındaki Farklar

32 ya da 64 bit Windows arasında karar verirken size yardımcı olacak gerçekleri ve araçları bu makalemizde paylaşıyoruz.

Gerçekten 64 bit’e geçince performansını artacak mı, buna ihtiyacınız var mı ve bu geçiş büyük sorunlara yol açar mı? Hepsi de kullanıcıların aklından geçen sorular.

İşe temelinden başlayalım, alışık olduğunuz ya da duyduğunuz 64 bit şikayetlerinin ve sorunlarının temel kaynağı Windows XP 64 bit’tir. Oldukça erken çıkan bu sürüm, hazırda uygun yazılım havuzu olmadığı için kullanıcıların “64 bit sorunludur” düşüncesinin doğuşuna sebep olmuştur.

Yazılımdan kasıt sadece kurulan uygulamalar değil, donanımların tanınmasını ve düzgün çalışmasını sağlayan sürücüleri de kapsamaktadır. İyi haber şu ki, Microsoft donanım üreticilerini sıkı denetledi ve Vista’da yaşananların aksine üzerinde Windows 7 uyumluluk sertifikası taşıyan donanımlara ve yazılımlara güvenebilirsiniz.

64 bit’te ilk ve en büyük kazancınız 4 GB bellekten fazlasını kullanabilmektir. Bellekten öte 64 bit mimarinin en büyük getirileri işlemci ve ekran kartı performansıdır. Bu durumu ortaya koyan sonuçları da sizlerle paylaşacağız.

Eski bilgisayarlarda ya da netbook türü zayıf cihazlarda 64 bit desteği pek yoktur. Desteğin ötesinde zaten gerek de yoktur. Çünkü 64 bit işletim sistemi sihirli bir performans arttırıcı değildir, sadece yeni nesil donanımların gerçek gücünün kullanılmasını sağlayan yazılım desteğidir.

Günümüzde 64 bit yazılım ve donanım desteği çok yaygın ve sağlam bir şekilde oturmuştur. Önümüzdeki günlerde 32 bit ufak ufak terk edilecek. 64 bit işletim sistemi, hem 64 bit donanım, hem 64 bit yazılımdan tam gaz yararlanmak için gereklidir.

Son 3-4 senede satın aldığınız bir bilgisayar büyük olasılıkla uyumludur ve geçiş sizin için yararlıdır. Bundan sonra alacağınız bilgisayarlarda ise 64 bit’e geçişte tereddüt etmeyin

Discussion — Cevap Yok

Bir Cevap Yazın