Kategoriler
En Yeni
Popüler

Cep Telefonlarının Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Cebinizin pili çabuk bitmesin!
Cebinizin şarjı çabuk bitiyorsa; piliniz sizi yarı yolda bırakıyorsa, bu ipucu ve hilelere göz atın!

Telefon, navigasyon cihazı, Facebook arayüzü, kamera… Günümüzde cep telefonları basit bir konuşma aracı olmanın çok ötesinde. Ama cihazınızı ne şekilde kullanırsanız kullanın, hepimizin ortak sıkıntısı pilin en biçimsiz zamanlarda bitivermesi.

Kullandığınız teknoloji ne kadar güçlü olursa olsun, pil yetmiyorsa neye yarar ki… Özellikle akıllı telefonların büyük ekranları ve güçlü işlemcileri normal cep telefonlarından çok daha fazla enerji harcıyor.

Galerimizde pilinizin ömrünü uzatmak ve şarjınızdan daha uzun süre yararlanmak için kullanabileceğiniz 10 ipucu ve hileyi bir araya getirdik. Bunlar sayesinde akıllı telefonunuzu en azından günün sonunda eve dönüp şarj edene kadar kullanma şansı bulacaksınız…

İpucu 1: Yazılımınızı güncelleyin

Pil sorunları sık sık yazılım hataları nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle cihazınızı işletim sisteminizin son firmware sürümü ile güncellemeye dikkat edin. Yüklü sürümü genelde “Ayarlar” menüsünden görebilirsiniz. Bazı akıllı telefonları güncellemek için bilgisayara bağlamak gerekebiliyor.

İpucu 2: Bluetooth ve kablosuz ağ bağlantısını kapatın

Telefonunuzda hangi işlevlerin açık olduğunu ve bunlara o anda ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin. Özellikle Bluetooth ve kablosuz ağ gibi işlevleri sadece ihtiyaç duyduğunuzda açmanızda yarar var. Sürekli çalışan bir bağlantı, devamlı bağlantı noktası arayacağı için pilinizin şarjını azaltacaktır.

İpucu 3: GPS’i kapatın

Aynı mantık konum belirleme işlevi için de geçerli. GPS alıcısının konum belirleme işlevi işlemciye yüklendiği için çok enerji harcar. Bu nedenle bu işlevi de ancak navigasyona ya da konum belirlemeye gerçekten ihtiyaç duyduğunuz zaman kullanın.

İpucu 4: Telefonunuzu doğru ortamda saklayın

Cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız doğru ortamda saklamaya dikkat edin. Pilin tamamen boşalmaması için yüzde 70 civarında şarj edin ve daha sonra kuru ve serin bir yerde saklayın. Pilinizi tipine göre birkaç hafta ya da birkaç ay içinde yeniden şarj edin ki tamamen boşalmasın.

İpucu 5: Ekran kilidi

Telefonunuzu kullanmadığınız zaman Standby konumuna getirin. Ekranın açık olması akıllı telefonların en çok enerji kaybetmesine neden olan şeylerden biridir.

İpucu 6: Evde kablosuz ağ bağlantısı kullanın

Evde olduğunuz zaman telefonunuzdan Internet’i kullanmak istediğinizde kablosuz ağ bağlantısı kullanın. HSDPA bağlantısının yeterli olmadığı yerlerde cihazınız sürekli 3G’den EDGE’e geçer, bu da şarjınızı azaltır. Eğer kablosuz ağ bağlantınız yoksa, 3G’nin kötü olduğu yerlerde cihazınızı 2G’ye geçirin.

İpucu 7: Aşırı sıcak ve soğuktan kaçının

Pillerin en verimli çalıştığı ısı 20 derece civarındadır. Bu nedenle yazın aşırı sıcakta (35 derece üstü) ve kışın eksiye düşen ısılarda cihazınızı kullanmayın. Bu, pilin içindeki elektrokimyasal süreçlere olumsuz etki eder ve hem şarjın hızlı bitmesine, hem de pil ömrünün kısalmasına neden olur.

İpucu 8: Push mesajlarını kapatın

Pek çok uygulama yenilikleri Push mesajları kanalıyla duyurur. Bu mesajlar genelde titreşim ya da zille sizi uyarır. Eğer özellikle beklediğiniz bir mesaj yoksa bunları kısmen ya da tamamen kapatmak şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Eğer bu mesajlardan vazgeçmek istemiyorsanız güncellemelerin arasını uzatmak da bir alternatif olabilir.

İpucu 9: Widget’ları kontrol edin

Widget’ların çoğu pile fazlasıyla yüklenir.  Bu nedenle anasayfanızı sürekli güncellenen Widget’larla doldurmayın.   Mutlaka kullanmak istediğiniz widget’ların güncelleme sıklığını düşürün.

İpucu 10: Uçuş modunu açın

Sinyalin zayıf olduğu ve erişilmenizin şart olmadığı yerlerde ya uçuş modunu etkinleştirin, ya da telefonunuzu tamamen kapatın.  Sinyal zayıf olduğu zaman telefonunuz bağlantıyı korumak için çok daha fazla enerji harcar.  Uçuş modunu geceleri etkinleştirmek ise hem şarjınızı korur, hem de gereksiz radyasyona maruz kalmanızı önler.

Discussion — Cevap Yok

Bir Cevap Yazın