Kategoriler
En Yeni
Popüler

Arttırılmış Gerçeklik Tez Projesi

İstanbul Ticaret Üniversitesin’de Çift Anadal olarak başladığım Bilgisayar Mühendisliği bölümünden de artık mezun oldum. ÇAP’a biraz geç başladığım için (3. sınıfın ilk dönemi) almam gereken tüm dersleri 4 yarıyıl içinde alamadım. Bunun nedeni yönetmeliğin alınabilecek ders yükünü sınırlamış olmasıydı. Neyse konuyu çok saptırmayayım ÇAP yapmak ile ilgili edindiğim deneyim ve tecrübelerimi başka bir yazıya saklayarak mezuniyetin temel taşı olan tez projemden bahsetmek istiyorum.

Tez projesi olarak araştırmalar yaparken danışman hocamında önerisiyle arttırılmış gerçklik kavramı ile tanıştım. Hani böyle bazı konular sizi içine çeker ya işte bu konuda benim için öyle oldu. İlk duyduğumda ismi oldukça çetrefilli gözükmüştü ancak biraz araştırdıktan sonra konunun ilgimi çektiğini farkettim. Nedir bu arttırılmış gerçeklik çok kısa bir şekilde değinmem gerekirse söyle söyleyebilirim. Teknolojinin hayatımızın bir çok noktasına girdiğini görüyoruz artık elimize ne alsak nereye gitsek her an teknolojinin yanı başındayız peki teknoloji bizim hayatımızın içine bu kadar girmişken biz teknolojinin içine girsek ne olur ? :) İlginç geldi değil mi? Arttrılmış gerçeklik, gerçek dünya ile sanal dünya arasında bir köprü kurarak bu iki dünya arasındaki sınırları ortadan kaldırmayı hedeflemekte ve gerçek dünya içerisinde etkileşimde bulunabileceğimiz sanal nesneler yerleştirmeyi amaçlamaktadır.

Belki bu terimin farkında olmadan bir çok AR uygulaması gördünüz veya kullandınız. Ancak hali hazırda çok fazla yaygınlaşmış bir örneği ülkemizde bulunmamaktadır. Ancak bu yazıyı okuyan herkesin en az bir AR uygulaması bildiğinden ben adım gibi eminim. Nedir bu AR uygulaması, Google Glass. Evet, Google Glass’ da bir AR uygulamasıdır. Siz gözlüğü takarsınız ve gözünüzün önünde sizlere çeşitli bilgiler sergilenir. Kimi zaman gitmek istediğiniz bir mekana sizi götürmeye yardımcı olur kimi zaman size gelen bir mesajı gözünüzün önünde okumanıza olanak sağlar. Ama temelde gerçekleştirdiği iş bir AR uygulamasıdır. Ar uygulamalarının ilk çıkış noktası da bir çok teknolojinin kaynağı olan askeriyedir. Amerikan Savaş uçakları pilotlarının çeşitli göstergeleri takip etmek için sürekli farklı yerlere bakmasını önlemek ve böylece dikkat dağınıklığının önüne geçmek amacıyla geliştirilen bir gözlük ilk AR uygulaması olarak literatüre geçmiştir. Bu gözlük bir takım göstergelere ait bilgileri gözlük sayesinde pilot nereye bakarsa baksın gözünün önünde tutmayı sağlamıştır.

800px-HUD_view

Ar uygulamaları geliştirmek için çeşitli platformlarda çok farklı dil desteği bulunan bir çok kütüphane bulunmaktadır.

logoBen tez projemde bu ve benzeri diğer kütüphaneleri kullanmaktansa bu tarz bir AR uygulamasının temelinde ne olduğunu ve bu işlemlerin nasıl yapılabildiğini araştırmak amacıyla yola çıktım. AR uygulamalarınn en temelinde görüntü işleme olduğu için kendime açık kaynak kodlu bir görüntü işleme kütüphanesi olan OPENCV kütüphanesini seçtim. OPENCV kütüphanesi kullanarak anlık olarak hedef değiştirilebilen ve kameradan alınan görüntü üzerindeki bir hedef nesne üzerinde video oynatılabilen bir program geliştirdim. Bu programa ait çeşitli dökümanları ilerleyen günlerde yine bu site üzerinden sizlere paylaşacağım belki teziminde belirli kısımlarını sizlere paylaşarak konu hakkında daha detaylı bilgiler verebilirim.

Discussion — Cevap Yok

Bir Cevap Yazın