Kategoriler
En Yeni
Popüler

Bir Geçiş Dönemi Başladı Artık

Yıllardan beri hissettiğim o eski yaz tatili sevincini hissetmedim bu yıl. Eskiden yaz tatilinin yaklaşması bile heyecanlandırırken beni şu an tatilde olmanın bile pek bir zevk verdiği söylenemez. Artık yaz tatilinin o sıcak, sevimli havası yerini ufaktan da olsa kaygılara, telaşlara bırakmaya başladı sanki.

İnsanlar hayatları boyunca bir takım geçiş dönemleri yaşarlar. Bunlar her yaş grubunda farklılık gösterir doğal olarak. Örneğin küçük bir çocuk için okula başlamak bir geçiş dönemidir onun için. 8 yıl ilk okul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite olmak üzere minimum 16 yıl boyunca sürecek bir döneme başlayacak olması bu geçiş döneminin önemini kavramamıza yeter sanırım. Nasıl okul hayatına başlarken bir geçiş dönemi yaşanıyorsa aynı şey okul hayatından çıkarken de yaşanmaktadır. 16 yıllık bir yaşam tarzından, çok daha uzun sürecek bir döneme geçiş pekte kolay olmayacaktır. Okul hayatının sonlarına yaklaşırken ki bu duygularım sanırım tamamen bundan kaynaklı. Bunun nedeni kesinlikle çalışmak istememek veya iş hayatını sevmemek gibi etkenler değil. Sadece insanın alışkanlıklarını değiştirmesinin zorluğundan kaynaklanıyor.

İşte bu yüzden bu yaz içimdeki o eski neşe, arzu yok. Daha çok şey öğrenmek, daha fazla kendimi geliştirmek, daha fazla çalışmak, daha geniş alanlara el atmak istiyorum. Bana öğretilenle yetinmek istemiyorum, kendim bir şeyler başarmak istiyorum, zamanımın tek bir anını bile boşa geçirmek istemiyorum. İşte tüm bu düşüncelerim belkide yaz tatilinden aldığım o eski hazzı engelliyor.

Bakalım bu geçiş döneminin sonu da gelecek elbet. Kendi düzenimi kurduktan sonra o eski heyecanı kim bilir belki yıllık izinlerim de duyacağım.

Discussion — Cevap Yok

Bir Cevap Yazın