Kategoriler
En Yeni
Popüler

2012 Yılı Gözde Bilişim Eğitimleri

Teknoloji çok hızlı şekilde geliştiğinden, bilgi teknolojileri alanındaki eğitim programlarının sayısı da hızla artıyor. Eğitim programları, teknolojide kendi alanlarında baskın şirketlerin adlarıyla anılıyor. Cisco ürünlerinin kullanıldığı sistemleri yönetmek, Microsoft’un sağladığı programlama çatısı altında yazılım ürünleri oluşturmak veya Oracle’ın sağladığı veritabanı çözümleri üzerinde uzmanlaşmak için alınan eğitimlerin adları doğal olarak bu şirketlerin adlarını içeriyor.

Aldığınız eğitimin sonunda girdiğiniz sınavda başarılı olmanız halinde yine bu şirketlerin adını taşıyan sertifikalara sahip oluyorsunuz. Şimdi bilgi teknolojilerindeki bazı popüler sertifika programlarından bahsetmeye çalışacağız.

[checklist]

  • CCNA (Cisco Certified Network Associate / Cisco Sertifikalı Ağ Uzmanı) ve CCNP (Cisco Certified Network Professional / Cisco Sertifikalı Ağ Profesyoneli)
  • MCDST (Microsoft Certified Desktop Support Technician / Microsoft Sertifikalı Sistem Destek Uzmanı)
  • MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer / Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisi)
  • SDS (Software Development Specialist / Yazılım Geliştirme Uzmanı)
  • MCPD (Microsoft Certified Professional Developer / Microsoft Sertifikalı Profesyonel Geliştirici)
  • OCA (Oracle Certified Associate / Oracle Sertifikalı Uzmanı)
  • CEH (Certified Ethical Hacker / Sertifikalı Etik Hacker) 

 

[/checklist]

CCNA (Cisco Certified Network Associate / Cisco Sertifikalı Ağ Uzmanı) ve CCNP (Cisco Certified Network Professional / Cisco Sertifikalı Ağ Profesyoneli)

Dünyadaki ağların çok büyük bir kısmı Cisco’nun sağladığı ağ çözümleriyle çalışıyor.Büyük çaplı firmaların hemen hepsi ağ altyapılarında Cisco ürünlerini kullanıyor. CCNA ve CCNP kısaltmalarıyla anılan sertifika programları da bu ürünlerle çalışacak uzmanların yetiştirilmesi için oluşturulmuş durumda. Programlara katılan kişiler; ağ altyapılarını verimli şekilde tasarlamak, kurmak, problemsizce çalışmasını sağlamak için eğitim alıyorlar. CCNA eğitimi 45 saat sürerken, CCNP eğitimi 180 saat sürüyor.

MCDST (Microsoft Certified Desktop Support Technician / Microsoft Sertifikalı Sistem Destek Uzmanı)

Bu program, bilgi teknolojileri alanına adım atmak isteyenler için bir başlangıç noktası oluşturuyor. MCDST eğitimini tamamlayıp sertifika sahibi olan kişiler; Microsoft’unWindows işletim sisteminin kullanıldığı bilgisayarlarda oluşan problemleri çözebilir, bu bilgisayarlara temel yazılım ve donanımdesteğini sağlayabilir, orta ölçekli ağlarıyönetebilir ve büyük ölçekli ağ yapılarınadestek verebilirler. 120 saat süren bu eğitimden sonra; sistem destek uzmanı, sistem altyapı uzmanı, bilgi işlem elemanı unvanları alınabiliyor.

MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer / Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisi)

MCSE sertifikası sahibi kişiler sistemplanlamasında, ağ yönetiminde ve danışmanlığında, yazılım ve donanımın kuruluşile destek aşamalarında proje mimarı konumunda oluyorlar.

Türkiye’de miktarı on binlerle ifade edilen sistem eksperi açığı söz konusu. Dolayısıyla 250 saatsüren bu programı tamamlayan kişiler kariyer anlamında oldukça önemli basamakları tırmanmış oluyorlar.

MCSE sertifikası, kendi içinde bazı özel branşlar içeriyor. MCSE:M sertifikası sahipleri Exchange Server tasarım, kurulum ve yönetimi, MCSE:S sertifikası sahipleriyse sistem güvenliği, tasarımı ve yönetimi hakkında uzmanlaşmış oluyor. Her iki alt branşta da uzman olmak, yani MCSE:M:S sertifikasına sahip olmak için 350 saat eğitim almak gerekiyor.

SDS (Software Development Specialist / Yazılım Geliştirme Uzmanı)

Kariyerini yazılım geliştirme yönünde çizmek isteyenler için ilk adım, SDS sertifikası. MCSD.net sertifikasına giden yol SDS’den geçiyor. 120 saat süren bu eğitimi alan kişiler, girişseviyesinde ASP.NET, MSSQL Server ve ADO.NET bilgisine sahip oluyor ve orta ölçekli yazılım projelerinde görev alabiliyor.

MCPD (Microsoft Certified Professional Developer / Microsoft Sertifikalı Profesyonel Geliştirici)

Bu değerli sertifikaya sahip olan kişiler sistem planlaması, veritabanı yönetimi, danışmanlık,yazılım ve donanım kurulumu ile destek aşamalarında her türlü projenin içerisinde yer alabiliyor.

MCPD sertifikasına sahip geliştiriciler, dünyanın diğer yerlerindeki geliştiricilerle sürekli iletişimhalinde kalarak çeşitli projeleri izleyebiliyorlar. 300 saat süren programı bitirdiklerinde; yazılımgeliştirme uzmanı, proje lideri, danışman, veritabanı uzmanı, çözüm geliştirici, veritabanıdestek uzmanı unvanlarını alabiliyorlar.

OCA (Oracle Certified Associate / Oracle Sertifikalı Uzmanı)

Büyük ölçekli firma ve projelerde kullanılan Oracle veritabanı ürünlerinin uzman kadrolarla kullanılmasını sağlamak amacıyla Oracle tarafından desteklenen bu sertifikasyon programı, ülkemizde hayli aranan profesyoneller olan Oracle uzmanlarını yetiştiriyor.

CEH (Certified Ethical Hacker / Sertifikalı Etik Hacker)

Bilişim güvenliği alanında önemli bir rol üstlenen CEH sertifikası sahipleri, “beyaz şapkalı hacker”olarak da tanımlanıyor. Bilgisayar sistemlerinin kötü niyetli kişiler tarafından yapılan saldırılara karşı korunması görevini üstleniyorlar. Korudukları sistemlerin zayıf yönlerini buluyor ve güçlendirilmesi için gerekli hamleleri yapıyorlar.


Discussion — Cevap Yok

Bir Cevap Yazın