Kategoriler
En Yeni
Popüler

Android Dersleri – 4. Ders – İlk Android Programının Oluşturulması

Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir Android Programlama dersine daha hoş geldiniz. Şimdiye kadar ki derslerde android ve android geliştirme ortamı hakkında sizlere bilgiler verdim ama henüz hiç canlı bir örnek gerçekleştirmedik. İşte bu dersimizde bir android uygulaması nasık oluşturulur. Yeni bir eclipse projesi nasıl yaratılır bu soruların cevaplarını detaylı bir biçimde öğrenmiş olacağız. Projemizi oluşturduktan sonra hemen hemen tüm android uygulamalarında aynı olan projenin iç yapısını inceleyeceğiz. Yani hangi klasörün içerisinde ne bilgiler tutuluyor bu bilgileri sizlerle paylaşmış olacağım.

İlk Uygulama 1

 

 

Yeni bir Android Projesi oluşturmak için sol taraftaki resimde görüldüğü gibi en üst sol köşedeki  aşağıya doğru bakan ufak siyak oka basıyoruz ve yandaki menü karşımıza çıkıyor. Bu menüden kırmızı çerçeve içine aldığımız Android Application Project seçeneğini seçiyoruz. Benzer bir menüye okun yanındaki icona tıklayarak ya da File > New menü seçeneğine tıklayarak da erişebiliriz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşımıza şöyle bir ekran çıkmasını bekliyoruz.

 

 

İlk Uygulama 2

 

Yukarıdaki resimde altı çizili alanların ne anlama geldiğini açıklarsak işlemler sizler için çok daha anlamlı hale gelecektir. Önceden belirtelim ki proje oluşturma aşamasında yapılan ayarların bir çoğunu daha sonra değiştirmeniz mümkündür.

Application Name = Adından da anlaşıldığı gibi Uygulamanın İsmini bu alanı kullanarak belirliyoruz. Gerçekleştirdiğiniz uygulama için düşündüğünüz ismi bu alana girebilirsiniz. Yukarıdaki alanda boşluk bırakmadan bir isim vermiş olsak da sizler isteğinize göre kelimeler arasında boşluk bırakabilirsiniz. Uygulamanız herhangi bir cihaza yüklendiğinde bu isim ile görüntülenecektir.

Project Name = Proje ismi oluşturduğunuz projeye verdiğiniz isimdir. Workspace olarak belirlediğiniz alanda yaptığınız çalışmalar bu isimli bir klasör altında saklanacaktır. Ayrıca Eclipse içinde projeniz bu isimle anılacaktır. Uygulama ismine benzer bir isim vermenizi tavsiye ederiz.

Package Name = Paket isminin uygulamalar için önemli bir bilgi olduğunu söyleyebiliriz. Öyleki Android Markette yayınlanan tüm uygulamaların paket isimleri birbirinden farklı olmak zorundadır. Bu isim sizin uygulamanız için uniq yani eşsiz bir isim olmalıdır. Çünkü uygulamanızın bir nevi kimlik numarası görevini üslenecektir. Bu isim verilirken kullanılan aslında zorunlu olmayan bir alışkanlık ise domain adreslerinin tersten yazılmış şekline benzeten bir yapı kullanılmasıdır. Örneği biz yukarıdaki örneğimiz için com.msalihkarakasli.ilkuygulamamiz şeklinde bir isim seçtik. Sizde benzer şekilde uygulamalarınıza isimler verebilirsiniz.

Minimum Required SDK = İlk derslerimizde bahsettiğimiz bir konuydu bu aslında bu alanda seçtiğiniz sdk versiyonu uygulamanızın çalıştırılmasını istediğiniz en alt android versiyonunu göstermektedir. Yani biz Android 2.2 ‘yi seçtiğimizde uygulamamız bu versiyonun altındaki android sürümüne sahip cep telefonlarında çalıştırılamayacaktır.

Target SKD = Bu terim ise uygulamamızın güncel olarak hangi sürümlerde çalışacağını belirlemektedir. Mümkün oldukça en yüksek sürümlere yakın tercihlerde bulunmak uygulamanın sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Compile With = Uygulama derlenirken yabi bir nevi ayağa kaldırılıp çalıştırılırken hangi SDK sürümünün kullanılacağını bu alandaki seçimimiz ile belirliyoruz. Yine son sürümlerin kullanılması daha iyi olacaktır.

Theme = Android ‘ in geliştiriciler için sunduğu bir kaç farklı temel görünüm bulunmaktadır. Tamamen tasarımla ilgili olan bu alanda keyfinize göre deneyerek farklı farklı tasarımlar seçebilirsniz.

Bu sayfadaki bahsettiğimiz ayarları tamamladığımızda Next düğmesine tıklayarak bir sonraki ayar sayfasına geçebiliriz.

İlk Uygulama 3

Bu sayfada da uygulamamıza ait ayarları yapmaya devam ediyoruz. Bu ekranda şu ayarlar gerçekleştirilmektedir.

Create custom launcher icon : Bu seçenek işaretlendiğinde bir sonraki sayfada eclipse bizler için basit bir icon yaratma sayfası gösterecektir ve bu sayfa aracılığıyla uygulamamıza basit bir icon tasarlayabilme imkanımız olacaktır. Seçenek kaldırıldığında ise eclipse uygulamamız için default android iconunu seçecektir. Daha öncedende bahsettiğim gibi tüm bu ayarlar sonradan değiştirilebilinmektedir.

Create Activity : Şimdiye kadar yaptığımız derslerde aktivitenin ne olduğundan hiç bahsetmedik ancak çok kısa bir tanım olarak bahsetmek gerekirse aktivite android uygulamasındaki her bir sayfayı ifade etmektedir diyebiliriz. Eğer projeyi oluştururken otomatik olarak bir aktiviteninde kendiliğinden oluşturulmasını istiyorsak ki genelde bunu isteriz bu seçeneği işaretli şekilde bırakınız.

Mark this project as a library: Android uygulamalarımıza dışardan hazırlanmış bazı kütüphaneler entegre edebildiğimiz gibi kendi uygulamamızda bir kütüphane olarak gösterebilmemiz mümkündür. Eğer bir kütüphane hazırlamak isteseydik bu seçeneği işaretli olarak bırakacaktık. Ancak bir android uygulaması yapıyorsanız bu seçeneği işaretlemeyiniz.

Create project in Workspace : Bu alanda oluşturulacak projenin nerede saklanacağını belirliyoruz. Eclipse programı ilk açılırken belirlediğimiz Workspace alanını kullanmak için ilgili seçeneği seçili bırakmamız yeterlidir. Ancak farklı bir alana proje açmak istiyorsak işareti kaldırarak Location alanından istediğimiz konumu belirtmeliyiz.

Tüm ayarları belirledikten sonra Next düğmesine basarak bir sonraki ayar sayfasına geçebilirsiniz.

İlk Uygulama 4

 

Eğer bir önceki sayfada icon oluştur seçeneğini seçtiysek karşımıza bu ekran gelecektir. bu ekranda uygulamamız için çeşitli iconlar oluşturmamız mümkündür. Nasıl bir icon yapmak istediğinize Foreground alanından karar verebilirsiniz. Sizlere önerim bu sayfadaki butonları biraz karıştırarak neyin ne işe yaradğını kendiniz öğrenin ve iconunuzu bitirdikten sonra Next düğmesine basarak bir sonraki ayar sayfasına geçiniz.

İlk Uygulama 5

Daha önceki ayar sayfalarında aktivite oluştur seçeneğini işaretlediyseniz karşınıza bu ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinde Create Activity seçeneğini işaretlediğiniz taktirde aşağıdaki listeden seçtiğiniz yapıda bir aktivite oluşturulacaktır. Create Activity seçeneğini kaldırdığınızda herhangi bir aktivite oluşturulmayacaktır. Listede 3 farklı activite tipi görmektesiniz. Blank Activity boş bir aktivite oluşturmaktadır. Fullscreen Activity tüm ekranı kaplayacak tarzda bir aktivite oluşturmaktadır. Master / Detail Flow ise bir liste ve ayrıntıları şeklinde bir aktivite oluşturacaktır. Genelde boş bir aktivite oluşturmak en sık kullanıcağınız seçenek olacaktır. Seçimleri yaptıktan sonra Next düğmesine tıklayarak bir sonraki ayar sayfasına geçebilirsiniz.

İlk Uygulama 6

 

Ve nihayet ayarlarla ilgili son ekrana gelmiş bulunmaktayız. Bu ekranda 2 temel değişiklik yapabilirsiniz. Birincisi Aktivite ismi, ikincisi ise Layout ismidir. Aktivitenin ne olduğundan yukarıda kısaca bahsetmiştik ancak Layoutun ne olduğunu açıklamak gerekirse aktiviteye ait tasarım ve arayüz bileşenlerinin tutulduğu bir xml dosyasıdır. Burada isimlendirmeler yaparken uymak zorunda olduğunuz bazı kurallar bulunmaktadır. Örneğin layout ismi içerisinde hiç bir büyük harf kullanılmasına izin verilmemektedir. Bu tip özel durumlarda eclipse sizi uyaracaktır. Ayarları gerçekleştirdikten sonra Finish düğmesine basarak projenin oluşturulmasını tamamlayabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra projenizin sol taraftaki panel içerisinde gözüktüğünü görebilirsiniz.

İlk Uygulama 7

Tebrikler ilk Android Uygulamanızı oluşturmuş bulunmaktasınız.  Artık elinizde çalıştırabileceğiniz bir andorid uygulaması var ancak bu uygulamanın tek işlevi açıldığında ekrana “Hello World” yazmak. Olsun buda bir başlangıç sayılır. Şimdi sizlere üstteki resmin sol tarafında gördüğünüz klasörlerin ne işe yaradığından biraz bahsetmek istiyorum.

klasör

 

src : Uygulamamızın kaynak kodlarını içeren klasördür. Adı üstünde uygulamanıın “source” kısmı burada tutulur. Yazdığımız tüm java kodları, bu dizin altında paketler içinde bulunuyor. Aslına bakarsak, Eclipse, kaynak kodlarının bulunması/konumlandırılması için tek bir dizin sınırlandırması yapmıyor. Pek çok dizin kaynak kodu dizini olarak kullanılabilir, düzenlenebilir. Ama geleneksel olarak src altında tutulur. Genel kabul bu yöndedir.

gen : Eclipse ADT(Android Development Tools)  tarafından otomatik olarak oluşturulan ve bizim içeriklerini değiştirmememiz gereken dosyaları içeren klasördür. İçeriğini değiştirmemiz, kodlarımızın bozulmasına, çalışmamasına sebebiyet verebilir. Bu klasör res (adı üstünde gene, resources) klasörü içine koyacağımız kaynak dosyalarına ait sabit değişkenler içeren R sınıfını barındırıyor sadece. Biz uygulamaya yeni kaynaklar ekledikçe bu sınıf da ADT tarafından otomatik olarak güncelleniyor.

assets : Uygulamamız ile birlikte paketlenmesini istediğimiz dosyalar varsa(tar.gz gibi-tar.gz : genelde Linux ortamında kullanılan.rar uzantısı gibi bir uzantı.) bunları koymamız gereken klasördür. Bu dizin altındaki dosyalara sadece‘java.io.InputStream’ aracılığı ile erişilebiliyor. Mp3 dosyaları, pdfler, csv formatındaki data dosyalarını bu dizin altına atıp InputStream aracılığı ile okuyabiliriz. Yani kısacası, bu dizindeki kaynaklara erişmek için ilave kod yazılması gerekmekte. Uygulama içinde kullanamak istediğiniz fontlarıda bu klasör altında tutabilirsiniz.

res : İçerisinde birden fazla klasör barındıran kaynaklar(resources) klasörü. İçerisindeki “layout” klasörüne arayüz tanımlamalarını içeren XML dosyalarını, “values” klasörüne renk, string, çeşitli diziler vs. içeren XML dosyalarını, “drawables” klasörüne ise kullandığımız resim ve ikonları koyabiliriz. Burada yaratılmış olan klasörlere ek olarak kendimiz de yeni klasörler ve XML dosyaları yaratıp, istediğimiz kadar kaynak tanımlaması yapabiliriz ve R sınıfı aracılığı ile bunlara ulaşabiliriz. “drawables” klasörü yerine, drawable-hdpi,drawable-mdpi ve drawable-ldpi  klasörleri olabilir.drawable-hdpi(high definition) yüksek çözünürlüklü resimler için, drawable-mdpi(medium definition) orta kalite resimler için, drawable-ldpi(low definition) ise düşük çözünürlüklü resimler için kullanılır.

SONUÇ

Bir dersimizin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu dersimizde bir android projesinin eclipse ortamında nasıl oluşturulduğunu ve oluşturulan projenin dosya ve klasör yapısının neleri içerdiğini anlattık, bir sonraki derslerimizde oluşturduğumuz bu projeyi ilk önce emülatör üzerinde çalıştırmayı daha sonra ise gerçek bir cihazda çalıştırmayı öğreneceğiz. Bunların ardından artık işin teorik kısmını geçerek hızlıca kod dünyasının içine giriş yapacağız. Bir sonraki derste görüşmek üzere kendinize iyi bakın.
M. Salih KARAKAŞLI

TÜM ANDROİD DERSLERİNİN LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Discussion — Cevap Yok

Bir Cevap Yazın