Kategoriler
En Yeni
Popüler

Android Dersleri – 3. Ders – ADT (Android Developer Tools – Android Geliştirici Araçları) ‘ yi Tanıyalım

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni bir Android uygulama geliştirme dersimize daha hoş geldiniz. Bu derste android uygulaması geliştireceğimiz eclipse ortamını sizlere tanıymaya çalışacağım. Eclipse ortamını tanımanız uygulama geliştirirken size kolaylık ve hız sağlama açısından oldukça önemlidir. Eclipse programının nasıl kurulduğu ve açılacağını bir önceki dersimizde sizlere anlatmıştım. Şimdi eclipsin ilk açıldığı başlangıç ekranına bir göz atalım.

Renkli alanların açıklaması aşağıda yapılmıştır.

Renkli alanların açıklaması aşağıda yapılmıştır.

1. Package Explorer Alanı (Mavi Çerçeve)

Bu alanda eclipse açılırken seçmiş olduğunuz workspace klasörünün içeriği görüntülenmektedir. Yukarıdaki resimde bu alanın boş olduğunu görmektesiniz. Bunun nedeni henüz seçtiğim workspace de hiç bir proje oluşturmamış olmamdır. Eğer herhangi bir proje oluşturmuş olsaydım bu alanda projelerin isimleriyle birlikte altında bulunan bütün dosyalar bir ağaç yapıs şeklinde gözükeceklerdi. Bu alanı kullanarak workspace içerisindeki tüm uygulamalarınıza ve uygulama içerisindeki dosyalarınıza hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Belkide eclipse ortamında en çok kullanacağınız pencerelerden biri package explorer olacaktır.

2. Kodlama Paneli (Kırmızı Çerçeve)

Bir uygulamanın içerisinde birden fazla dosya olduğunu herhalde tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu dosyalarda yazılı kodları değiştirmek için ilk önce dosyanın içeriğinin ekranda görüntülenmesi gerekmektedir. Kodlama paneli diye isimlendirdiğim alan aslınad bir notepad den farksız bir editör alanıdır. Package Explorer üzerinden herhangi bir dosyaya çift tıkladığınızda ilgili dosyanın içeriği bu alanda açılır ve kod değişikliği yapmanıza olanak tanır. Yani uygulamaya ait tüm kodlaru bu panel aracılığıyla yazacaksınız.

3. Bilgi Paneli (Mor Çerçeve)

Uygulamayı yazmaya başladınız ve herşey yolunda gidiyor. Ama uygulamanız genişledikçe ve büyüdükçe bazı hatalar aldınız ya da bazı kontroller yapmak istiyorsunuz. İşte bu tarz ihtiyaçlarınızı bu panel sayesinde giderebilirsiniz. Uygulamanızı yazdınız ancak bazı dosyaların üzerinde kırmızı bir çarpı işareti çıkıyor. Bir türlü neden olduğunu anlamadınız. O halde bu paneldeki Problems sekmesine göz atabilirsiniz. Tüm workspace içerisindeki editör tarafından yakalanan hatalar bu sekmede listelenmektedir. Console panelinde ise, uygulama içerisinde bazı kontroller yapmak amacıyla console yazdırdığınız bilgileri görebilme olanağı bulunmaktadır. Daha önce siyah ekran diye tabir edilen şekilde çalışan bir kodlama yaptıysanız buradaki siyah ekranın karşılığı eclips’de console ekranı karşılık gelmektedir. Log Cat paneli ise, bilgisayara bağladığınız cep telefonu veya çalıştırdığınız emülatörün durumu ile ilgili bilgilerin basıldığı sekmedir. Uygulamanız çalışırken herhangi bir hata aldıysanız Log Cat ekranında kırmızı yazılarla bu hata hakkında çeşitli bilgiler bulabilirsiniz. Diğer yandan uygulama içerisinde Log ekranına bazı bilgiler gönderebilmenizde mümkündür. Detaylı bilgiye diğer derslerde değinilecektir.

Renkli karelerin içerikleri aşağıda açıklanmıştır.

Renkli karelerin içerikleri aşağıda açıklanmıştır.

1. NEW (YENİ) DÜĞMESİ

Android new menusu

İlgili düğmeye tıkladığınızda karşınıza sol taraftaki gibi bir menü açılacaktır. Bu menü aracılığıyla hızlı bir şekilde proje oluşturabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz proje veya dosya tipinin üzerine tıklayarak dosya adını girdikten sonra Ok düğmesine tıklayarak oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. Burada yazılı olan dosya ve proje tiplerinin dışında farklı bir şey oluşturmak isterseniz, en altta bulunan Other (Diğer) düğmesine tıklayarak açılacak olan ekranda, oluşturabileceğiniz dosya ve proje tiplerinin tamamını kategorilendirilmiş bir şekilde görebilmeniz mümkündür.

Bu menü düğmesini kullanarak bir android uygulaması projesi oluşturmak isterseniz, soldaki resimde gözüken üstten ikinci seçenek olan Android Application Project yazılı seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Yeni bir android projesi oluşturmak ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi bir sonraki eğitimimizde vermeyi planlıyorum. Ancak siz beni beklemeden kendi başınıza karıştırarak öğrenmeyi tercih ederseniz bilin ki bu işin yolu burdan geçiyor.

Diğer yandan bu menüye File > New menü yolunu takip ederekte ulaşabileceğinizi belirtmekte fayda var.

2. ANDROID SDK MANAGER

Eğer bir önceki derste anlattığımız gibi ADT Bundle ‘ ı indirerek Android Programlamaya başladıysanız çok büyük ihtimalle en son android sürümüne ait SDK sisteminize yüklü gelmiştir. Ancak kimi zaman daha eski SDK’ lara ihtiyaç duyulabildiği gibi kimi zamanda yeni çıkan SDK’ ların sisteminize kurulması gerekebiliyor. Bu durumlarda Eclips eklentisi olarak gelen SDK Manager yardımımıza yetişiyor ve bu eklentisi sayesinde mevcut SDK’ ları düzenleme veya yeni SDK indirme konusunda bize büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu yükleme işlemlerini gerçekleştirmek için bize sunulan arayüze bakmak için kırmızı çerçeve içine alınmış 2 nolu düğmeye basalım.

Çerçeve içine alınmış numaralı bölmeler aşağıda anlatılacaktır.

Çerçeve içine alınmış numaralı bölmeler aşağıda anlatılacaktır.

İlk önce 1 numaralı kutucukta gösterildiği gibi indirmek istediğini android versiyonuna veya versiyonlarına işaret koyunuz. Ardından sağ altta bulunan 2 numaralı kutucuk içerisinde gösterilen Install X Packages isimli butona basınız. Bu butona bastıktan sonra kullanıcı sözleşmeleriyle ilgili karşınıza şu sayfa çıkacaktır.

Androdi SDK Manager Kullanımı
1 numaralı çerçeve içerisinde gösterilen Android SDK License üzerine tıklayarak seçili hale getiriniz. Ardından  2 numaralı kutu içerisinde gösterilen Accept License (Lisansı Kabul Et) isimli alana tıklayınız. Böylece lisans sözleşmesini kabul etmiş sayılacaksınız. Bunları eksiksiz yerine getirdiyseniz Install düğmesi pasif durumdan aktif duruma geçecektir. 3. ve son olarak Install (Yükle) düğmesine tıklayarak indirme işlemini başlatabilrsiniz. İndirme işlemi başladıktan sonra karşınıza bir önceki ekran gelecektir.

Android SDK Manager Kullanımı

Karşınıza tekrar bu sayfa gelmiş olması gerekiyor ancak bir farkla. Resimin alt tarafında kırmızı ile çerçevelenmiş bölümde seçmiş olduğunuz SDK ‘ ya ait indirme işleminde ki ilerleyişi takip edebilirsiniz. Yüklemeler tamamlandığında artık sisteminizde ilgili SDK dosyalarını kullanabiliyor olacaksınız.

Önemli Not : Sisteminiz üzerinde Android Uygulama geliştirmek için bu SDK versiyonlarından en az birinin sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. ADT Bundle ile çalışıyorsanız. Bundle ‘ ı indirdiğiniz tarihteki en güncel SDK sürümüne indirmişsiniz demektir.

3. ANDROID VIRTUAL DEVICE MANAGER

Yukarıdaki terimi Türkçeleştirirsek, Android Sanal Cihaz Yönetimi olarak çevirebiliriz. Uygulamalarımız yazdıktan sonra nasıl çalıştığını test etmemiz için eclipsin bize sunduğu android emülatörünü kullanabiliriz. Bu emülatörleri oluşturmak, silmek veya düzenlemek için Android Sanal Cihaz Yönetimi ekranını kullanmamız gerekmektedir. İlgili resimdeki turuncu renk ile çerçeve içine alınmış 3 numaralı icona tıkladığımızda karşımıza şöyle bir ekran gelmesi gerekmektedir.

Android Virtual Device Manager

Bu ekranda mevcut sanal makinelerimiz görüntüleyebilir veya yeni bir sanal makine oluşturmak için kırmızı işaretli new düğmesine basabiliriz. Programı ilk kez açtığınızda resimdeki gibi boş bir liste ile karşılaşırsınız. Yeni bir sanal makine oluşturmak için new düğmesine basınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geldiğini göreceksiniz.

Android Sanal Makine YönetimiAçılan bu pencerede sanal makineye ait bir takım özellikleri belirlememiz gerekiyor. Bu özelliklerin ne olduğundan bahsetmek gerekirse;

AVD Name : Oluşturacağınız sanal makineye vereceğiniz isimdir. Türkçe karakterler ve çeşitli noktalama işaretleri kullanmamaya dikkat ediniz. Kullandığınız taktirde alt kısımda sizi uyaracak ve işlemi tamamlamanıza müsade etmeyecektir.

Device : Oluşturacağınız sanal makinenin çözünürlük ve ekran boyutu ile ilgili özelliklerini bu bölümden seçebilirsiniz. Hazır olarak bazı cihazların özelliklerinide bu ekrandan seçebilirsiniz. Uygulamalarınızı farklı çözünürlükte ve boyutta sanal makineler oluşturarak test etmenizi öneririm.

Target : Oluşturulan sanal makinenin hangi Android sürümünü kullanacağını bu kısımdan ayarlıyoruz. Sisteminizde yüklü olan SDK versiyonlarına göre bir versiyonu bu bölümden tıklayarak seçebilirsiniz. En son sürümü kullanmanızı her zaman tavsiye ederiz. Ancak diğer sürümlerde testler yapmayıda ihmal etmeyiniz.

CPU/ABI : Oluşturulacak olan sanal makinenin CPU ailesini seçmenize olanak tanır. ARM mimarisini işaretlemeniz daha iyi olacaktır.

Diğer Ayarlar : Tüm bu ayarların dışında klavye kullanımı, emülatördeki fiziksel tuşların kullanımı ön ve arka kameranın webcamlarinize atanması, cihaza ait hafıza bilgilerinin verilmesi, Hafıza kartının boyutu gibi ayarlarıda aşağıdaki bölümlerden ayarlamanız mümkündür.

Tüm ayarlamaları tamamladığınız taktide kırmızı çerçeve ile gösterilen OK düğmesine basarak sanal makinezi oluşturabilirsiniz. Listenizi tekrar kontrol ettiğimizde artık oluşturduğunuz sanal makineyi görüyor olmanız gerekmektedir.

Android Sanal Makine Yönetimi

Gördüğünüz gibi artık listemizde az önce oluşturduğumuz sanal makineyi görebiliyoruz. Bu makinenin ayarlarıyla ile ilgili bir değişiklik yapmaya karar verdiğimizde, sanal makinenin üzerine tıklayarak resmin sağ tarafında gördüğümüz butonları aktif hale getirebiliriz. Edit düğmesine basarak açılan yeni pencerede sanal makinemizle ilgili ayarları değiştirebiliriz. Delete düğmesine basarak oluşturduğumuz sanal makineyi silebiliriz. Sanal makinemizi çalıştırmak için ise Start düğmesine basmamız yeterlidir. Start düğmesine bastıktan bir süre sonra Sanal makinemiz açılmaya başlayacaktır.

Android Sanal MakinesiAndroid Sanal Makine

Sol taraftaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran açılacak ve Android yazısı parlayıp sönecektir. Bu işlem bilgisayarınızın kapasitesine göre farklı zamanlarda tamamlanacaktır. Ancak şunu söyleyebilirim ki en iyi bilgisayar olsa dahi bu süre kimi zaman 5 dakika gibi bir zaman alabilmektedir. O yüzden bu aşamada sabırla beklemenizi öneriyorum. Tabiki her uygulamayı denemeye kalktığımızda bu kadar uzun süre beklememeiz söz konusu değil. Sanal makinemizi bir kere açtıktan sonra eğer bir daha kapatmazsak uygulamalarımız hızlı bir şekilde çalıştırarak denememiz mümkün. Bu yüzden android sanal makinenizi işiniz bitmediği sürece kapatmamanızı öneriyorum.

Evet belirli bir süre bekledikten sonra karşınıza birebir android bir cihaza benzeten bir ekranın gelmesi gerekiyor. Bu ekranın nasıl bir şey olduğunu sağ taraftaki resme bakarak anlayabilirsiniz. Artık bir android cihazından hiç bir farklı olmayan ve bilgisayarımız üzerinde çalışan bir sanal makineye sahipsiniz.

4. RUN VE DEBUG TUŞLARI

Uygulamayı sanal makineniz üzerinde yada kendi makineniz üzerinde çalıştırmanızın iki farklı yolu vardır. Bu yollardan bir tanesi normal çalışma modu iken bir taneside debug moddur. Debug modun ne olduğunu
daha önce duymayanlar için kısaca bir tanım yapmak gerekirse; Debug mod için uygulamanın yada herhangi bir yazılımınızın kodlarının satır satır ve tek tek çalıştırıldığı her satırında nelerin yapıldığını takip edebildiğiniz ve inceleyebildiğiniz bir çalışma şeklidir diyebilriz. Örümcek simgesi ile gösterilmiş buton uygulamayı debug modda çalıştırmanıza, play tuşuna benzer yeşil renkli buton ise uygulamayı normal şekilde çalıştırmanıza imkan tanımaktadır. Ancak bu tuşların kullanılabilmesi için ilk önce bir defaya mahsusu ayarlanması gerekmektedir.

Android Run Configurations
İlk ayarı yapabilmeniz için aşağı doğru siyah ok ile gösterilen yere tıkladığınızda yandaki menü açılacaktır. Bu menüde en alttan ikinci seçenek olan Run Configurations ‘ seçeneğine tıklayarak ilgili ayarlar penceresine ulaşabilirsiniz. Gerekli ayarların nasıl yapılacağı ilerki derslerde ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır.

 

SONUÇ

Böylelikle bu dersimizinde sonuna geldik. Bu dersimiz boyunca temel olarak Eclipse üzerindeki eklentilerin ve düğmelerin ne işe yaradığından bahsettik. Artık sizde Eclipse ortamına hakim birer Android Geliştiricisi adayı oldunuz. Bir sonraki dersimizde artık ilk örnek uygulamamızı yapmaya başlıyacağız ve yeni bir proje nasıl oluşturulur bunları öğreneceğiz. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.
M. Salih Karakaşlı

TÜM ANDROİD DERSLERİNİN LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Discussion — 1 Cevap

Bir Cevap Yazın