Kategoriler
En Yeni
Popüler

Android Dersleri – 2. Ders – Android Geliştirme Ortamlarının Hazırlanması ve Gerekli Yüklemeler

Merhaba Arkadaşlar,
Bir önceki dersimizde nedir bu android sorusunun cevabını vermeye çalışmıştık. Umarım yazdıklarımız sizler için faydalı olmuştur. Bu dersimizde ise artık android uygulama geliştirmeye karar vermiş bir kişinin bilgisayarında bulunması gereken programların ve gerekli dosyaların neler olduğundan ve bunların kurulumlarından bahsedeceğiz. Hızlı bir giriş yapmak adına, bir android geliştiricisinin bilgisayarında bulunması gereken en temel yazılımların neler olduğunu listeleyelim.

  1. JDK (Java Development Kit)
  2. Android SDK (Android Software Development Kit)
  3. Eclipse

2. ve 3. seçeneklere link vermememin nedeni Android’in bizim için tüm gerekli bileşenleri ve yazılımları tek bir yerde toplayarak birleştirmesidir. 1. maddede ki JDK ‘ yı indirip kurduktan sonra ADT(Android Development Tools) Bundle ‘ı bilgisayarımıza indirerek hızlıca android uygulamaları geliştirmeye başlayabiliriz.

JDK (JAVA DEVELOPMENT KIT KURULUM)

Aşağıdaki resimlerde belirtildiği gibi, sayfada önce JDK indirme düğmesine bastıktan sonra lisans koşullarını kabul ederek, işletim sistemimize uygun JDK sürümünü indirmeniz gerekmektedir. Ben Windows 32 bit sürümü (x86) esas alındı, ancak sizin bilgisayarınızın işletim sistemine uygun indirme bağlantısını seçmeniz gerekmektedir. Gerekli dosyayı indirirken bilgisayarınızn bit sürümünüde dikkate almayı unutmayınız.

Kırmızı çerçeve ile gösterilen jdk yı seçiyoruz.

Kırmızı çerçeve ile gösterilen jdk yı seçiyoruz. Bu seçimin ardından karşımıza bir alt resimde gösterilen ekrana benzer bir sayfa açılacatır.

Üstteki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilen lisans anlaşmasını kabul ediyoruz. Ardından alt taraftaki resimde işletim sistemimize uygun olan seçeneği seçerek indrime işlemine başlıyoruz.

Üstteki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilen lisans anlaşmasını kabul ediyoruz. Ardından alt taraftaki resimde işletim sistemimize uygun olan seçeneği seçerek indrime işlemine başlıyoruz.

 

İndirme işleminin tamamlanmasının ardından indirdiğimiz dosyaya çift tıklayarak kurulum aşamasına geçiyoruz. Herhangi bir değişiklik yapmadan default ayarları kullanarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. Eğer isterseniz kurulum yerini değiştirebilirsiniz.

ADT BUNDLE (ANDROID DEVELOPMENT TOOLS)

ADT Bundle ‘ ın ne olduğunu yukarıda anlatmıştık ancak tekrar söylemek gerekirse Google ‘ ın bizler için hazırladığı bir paket olduğunu düşünebiliriz. Bu paket içerisinde şunlar bulunmaktadır.

  • Eclipse + ADT Eklentisi
  • Android SDK Araçları
  • Android Platform Araçları
  • En Son Android Sürümü
  • En Son Android Iconları ve Emülatörü

 

Downloand Düğmesine tıklayarak indirme işlemine başlayın. Rar dosyasının indirilmesi tamamlandığında rar dosyasını istediğiniz bir  konumda klasöre çıkartınız.

Mavi kutucuk içerisinde yazılı olan Download butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatınız.

İndirme işlemi tamamlandığında bir zip dosyası göreceksiniz. Bu zip dosyasını istediğiniz herhangi bir konuma çıkartarak içeriğe ulaşmanız mümkündür. Bu klasöre baktığınızda içerisinde şu klasörleri göreceksiniz;

Eclipse klasörünün içerisinde eclipse programı bulunurken sdk içerisinden güncel android sürümü ve sdk sı bulunmaktadır.

Eclipse klasörünün içerisinde eclipse programı bulunurken sdk içerisinden güncel android sürümü ve sdk sı bulunmaktadır.

Yeşil renkli süslü parantezlerden oluşan icona tıklayarak eclipse programını açabilir ve yazılım geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yeşil renkli süslü parantezlerden oluşan icona tıklayarak eclipse programını açabilir ve yazılım geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Tüm adımları takip ederek gerekli işlemleri gerçekleştirdiğinizde ve eclipse programını açtığınızda karşınıza şöyle bir ekran gelmesi gerekmektedir.

Eclips programını çalıştırdığınızda karşınıza bu ekran gelecektir.

Eclips programını çalıştırdığınızda karşınıza bu ekran gelecektir.

Bu ekranda eclipse programı aracılığı ile oluşturulan projelerin genel olarak hangi klasör altında saklanacağını belirliyoruz. Workspace (Çalışma Alanı) olarak adlandırılan bir alanda saklayabiliriz. Bu alanın nerede tutulacağını tamamen isteğinize göre belirleyebilirsiniz. İlgili alanı belirledikten sonra OK düğmesine bastığınızda Eclipse programı açılmaya devam edecektir.

 

ANDROID YAZILIM GELİŞTİRİRKEN KULLANABİLECEĞİNİZ YARDIMCI YAZILIMLAR

Adobe Photoshop (Herhangi Bir Sürümü)

Adobe-Photoshop-Logo

Bir uygulama geliştirirken uygulamanın fikri ve yazılımın kalitesi kadar, kullanıcıya nasıl göründüğüde çok önemlidir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi uygulamanızı yeni indiren bir kişinin ilk karşılaştığı şey uygulama için hazırlamış olduğunuz arayüzün olmasıdır. Ne kadar göze hitap eden bir arayüz tasarımına sahip olursanız kullanıcılarınız uygulamaları kendisine o kadar yakın hissedecektir. Bu yüzden uygulamanın arayüzünü tasarlarken dünyada önde gelen grafik programlarından biri olan Photoshop programını tercih edebilirsiniz. Ancak photoshop ücretli bir uygulama olduğu için ona yakın özelliklere sahip olan aynı doğrultudaki farklı bir programı kullanmanızın herhangi bir sakıncası tabiki yoktur.

Notepad++ Editör

notepad-plus-plus-logo

Android uygulama geliştirken bolca kod yazacağınızdan hiç şüpheniz olmasın bazen bir kodu hızlıca açıp göz atmak veya farklı bir klasördeki dosyanın içeriğini incelemek isteyebilirsiniz. Bu tarz işlemleriniz için sürekli eclipse programını kullanmanız sizi bir nebze olsun yavaşlatacaktır. Bu konuda hızlı açılan ve pratik bir editör programı sizin için biçilmiş bir kaftandır. İşte o kaftanın adı bence NotePad++. NotePad++ bilgisayarınızın faresine sağ tıkladığınızda açılan menüye yerleşerek hızlı bir şekilde dosyaları düzenleyebilmenize olanak sağlamaktadır. Sadece android uygulama geliştirirken değil, bir çok konuda size hız kazandıracak bir editör uygulaması olarak göze çarpmaktadır. Uygulamanın son sürümünü kendi web sitesinden indirebilirsiniz.

BlueStacks Android Emülatörü

BlueStacks_Logo

Android işletim sistemi kullanan cep telefonlarının çok farklı ekran çözünürlüklerine ve boyutlarına sahip olduğunu daha önceki derslerimizde belirtmiştik. Bunun için android uygulama geliştirme sürecinde çok farklı cihazlarda test işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve işi başından sıkı tutmak her zaman yazılımcının yararına olacaktır. ADT Bundle ile gelen ve Eclips eklentisi olarak çalışan Android Emülatörü kimi zaman yavaşlığından kimi zaman kısıtlı özelliklerinden dolayı sizi çıkmaza sürükleyebilir. Eğer gerçek bir android cihazınız varsa uygulamanızı bu cihaz üzerinde test etmeniz çok daha verimli ve yararlı olacaktır. Ancak gerçek bir android cihaza sahip olmayan arkadaşlarımız BlueStacks Emülatörünü kullanabilirler. Bir tablet boyutunda olan bu  emülatör ile apk olarak çıktı aldığınız uygulamanın bu cihazda nasıl çalıştığını test edebilriler. BlueStacks emülatörünün en son sürümünü kendi web sitesinden indirebilirsiniz.

SONUÇ

Bu ders için şimdilik yazacaklarım bu kadar arkadaşlar. Artık bilgisayarımızda android uygulamalar geliştirmek, test etmek ve kullanmak amacıyla gerekli temel yazılımlara sahibiz. Bir sonraki derste eclipse ortamını tanıtacağız, eclipse ortamını iyi öğrenmek size uygulama geliştirme aşamaında oldukça hız ve kolaylık sağlayacaktır. Bu yüzden eclipsi sizlere tanıtmaya püf noktalarını göstermeye çalışacağım. Bir dahaki derste görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

M.Salih Karakaşlı


TÜM ANDROİD DERSLERİNİN LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Discussion — 1 Cevap

Bir Cevap Yazın