Kategoriler
En Yeni
Popüler

Android Dersleri – 1. Ders – Android Programlamaya Giriş

android_iconBundan 5 – 6 sene önce özellikle ülkemizde, cep telefonu sektöründe Nokia ‘nın üstünlüğü tartışılmazdı. Nokia geliştirdiği Symbian işletim sistemiyle telefonların akıllanması sürecinde önemli bir katkı sağlamıştı. Apple firması ise ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte Amerikada kullanım oranını hızla arttırmaya başlamıştı. Cep telefonu sektöründe bu gelişmeler yaşanırken 2007 yılında Google bir çok yazılım ve donanım şirketiyle bir araya gelerek açık kaynak kodlu bir işletim sistemi geliştirmek istediklerini açıkladı.

Android, mobil platformaların en az bilgisayarlar kadar kullanışlı ve yetenekli olabilmesi amacıyla Linux Çekirdeği üzerine inşaa edilen kullanılabilir açık kaynak kodlu ve ücretsiz ilk işletim sistemidir. Android işletim sisteminin ilk versiyonu çıktığınd yetenekleri şu anki kadar kuvvetli değildi ancak arkasındaki güç ile bu günlerine çok uzak olmadığı çoğu insan tarafından tahmin edilebiliyordu. Nitekim Android işletim sisteminin tüm mobil işletim sistemleri içerisindeki pazar payı 2014 yılı itibariyle %80 ‘in üzerine çıkmayı başarmıştır.

Android İşletim sistemi hala kendini geliştirme süreci içerisinde olduğundan belirli aralıklarla yeni sürümlerini çıkartmaya ve çekirdek özelliklerini geliştirmeye devam etmektedir. Bu yüzden piyasada bulunan cep telefonlarında birbirinden farklı android sürümleri bulunmaktadır. Android’ in her yeni sürümünde beraberinde yeni özellikler gelmektedir. Doğal olarak bu yeni özelliklerin bir çoğu eski android sürümleri tarafından desteklenememektedir. Bu yüzden android için uygulama geliştirilirken desteklenecek en alt android seçiminin önemi büyüktür. Bu seçim yapılırken bir denge gözetilmesi gerekmektedir. Çünkü desteklenecek sürümün çok düşük olması android’ in yeni bir çok özelliğini kullanamamak anlamına gelmekte iken desteklenen en son sürümün çok yüksek olması ise piyasadaki cep telefonlarının bir çoğunu destekleyememek anlamına gelmektedir. Aşağıdaki resimde Google ‘ın 2014 Şubat ayı içerisinde yayınladığı dağılımı görebilirsiniz. Güncel verilere şu adresten ulaşabilirsiniz.

Android Versiyonlarının Kullanım Oranları

Android Versiyonlarının Kullanım Oranları

Bunun yanı sıra android işletim sistemi bir çok farklı cep telefonu üreticisi tarafından tercih edildiğinden geliştirceğiniz uygulamanın farklı donanımlarda, farklı özelliklerde ve farklı ekran boyutlarında çalışabilecek şekilde yazılması gerekmektedir. Uygulamanızın birbirinden farklı özelliklere sahip cihazlarda aynı görünümde gözükebilmesini sağlamak oldukça uğraştırıcı olabilmektedir. Android bu işi kolaylaştırmak ve tek bir uygulamanın farklı cihazlarda aynı şekilde tasarlanabilmesini sağlamak amacıyla bir takım teknikler geliştirmiştir. Buna bağlı olarak ekran çözünürlüklerini ve ekran boyutlarını çeşitli gruplara ayırmış ve her gruba özel farklı tasarım dosyaları ve görüntüleri kullanılmasına olanak sağlamıştır. Android uygulamalarda çoklu ekran desteği sağlamak ile ilgili developer sayfasında sunulan bilgileri takip edebilirsiniz. Google mevcut olarak kullanılan android işletimli cep telefonlarınn ekran çözünürlükleri ve ekran boyutları ile ilgili istatistiki bilgileride belirli aralıklarla yayınlamaktadır. 2014, Şubat ayına ait bilgiler şu şekildedir. Güncel verilere şu adresten ulaşabilirsiniz.

Android Ekran Boyutu ve Çözünürlük  Verileri

Android Ekran Boyutu ve Çözünürlük Verileri

 

Tüm bu söylediklerimiz gözünüzü korkutmasın android uygulaması geliştirmek aslında öyle hiçde zor değil. Siz sadece bu eğitim serisini takip etmeye devam edin. Bu derste kısaca Android hakkında bir giriş yaptık. Aslında çok daha fazla şeyler yazabilirdik ancak ilk girişten sizi sıkmak istemedim. Bir dahaki derste görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

M. Salih Karakaşlı

TÜM ANDROİD DERSLERİNİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN! 

Discussion — 1 Cevap

Bir Cevap Yazın